Kemanın Bölümleri Nelerdir?

Kemanın Yapısı: Kemanın Parçaları

Keman çalmaya başlamış ya da başlayacak olan herkes keman hakkında bilgi edinmeli ve kemanın parçalarını yakından tanımalıdır. Kemanın bölümleriyle ilgili yazdığımız bu yazımızda kemanın parçaları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

kemanın-bölümleri* Göğüs Bölümü: Bu kısmın yapımında genellikle ladin, çam ve ardıç gibi ağaçlar tercih edilmektedir. Bunun sebebi sesin daha dolu bir tınıya sahip olmasını sağlamak içindir. Keman kursu İzmir‘de kemanın bu bölümünde ön yüzeyde birbirine paralel f delikleri bulunur. Sesin çıkışı bu deliklerden sağlanmaktadır. Aynı zamanda göğüs bölümüne yapılan cila, sesin karakterini belirlemede oldukça etkildir.

* Arka Kapak: Bu bölüm kemanın arka yüzü olarak adlandırılır. Yapımında farklı çeşitlerde ağaçlardan yararlanılsa da bu bölüm için en iyi ağaç tercihi akçaağaçtır.

* Yanlık:  Ön ve arka kapağı birleştiren bölüme yanlık adı verilmektedir. Bu bölüm, ön ve arka kapağın birbiriyle bağlantısını sağlayarak gövde bölümünü tamamlar.

* Sap, Salyangoz, Burgu, Perdelik, Klavye: Klavye ve sap bölümü notaların seslendirilmesi işlevini görür. Burgular ise kemanın akordunu yapmamıza yardımcı olan bölümdür. Bu kısmın gevşetilip, sıkılması sesin frekansını değiştirmektedir.

* Eşik, Kuyruk, Can Direği: Eşik, kemanın sesinin daha az dalgalanmasını sağlayan ve sesi sapa ulaştırmakla görevli bir köprüdür. Can direğinin görevi ise gövdeyi desteklemek ve sesin yayılmasına yardımcı olmaktır.

* Teller ve Arşe: Keman yayı adı verilen arşe, kemandan ses çıkarmamıza sağlayan aparata verilen addır. Arşe genellikle işlenmiş misina ya da at kılından yapılmaktadır. Teller kemanın ön yüzeyinde bulunan metalden yapılan  ve sesin çıkmasını sağlayan metallere verilen addır.

* Çenelik:
Bu bölüm kemana sonradan eklenmiştir. Kemanda çalınan eserlerin uzun olmasından ve tutuşunun yapısal olarak zor olmasından kaynaklı tutuşu kolaylaştırmak için kemana eklenmiş bir aparattır çenelik.

Keman dersinde kemanın bölümlerini tanıtmaktayız, keman kursu öğretmenlerimizin yazdığı keman dersi ve keman kursu içeriklerinde kemana dair yararlı bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir