Kemanın İlginç Yapım Süreci

Keman nasıl yapılır?

Kemanın nasıl yapıldığını merak edenler için öncelikle aşağıdaki videoyu izlemelerini öneriyoruz, gerçekten faydalı ve ilginç bir keman yapım videosu;

Keman yaptırmak isterseniz, keman kursumuza gelerek keman öğretmenlerimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İyi bir keman yapmak gerçekten çok büyük sabır, emek ve özen isteyen bir iştir. Bütün malzemeler özenle seçilmelidir. Yapılan el işçiliği gerçekten özen ve dikkat ister, uğraşan keman ustasının aylarını harcamasına neden olur. Ancak sonrasında meydana getirdiği eser, bütün uğraşlarının karşılığını verecek nitelikte eşsiz bir çalgıdır. Tellerin titreşimi, eşikten içi boş olan gövdeye geçer ve orada güçlü ve düzgün bir biçimde yayılır. Böylece gövde kemana özgü zengin ve parlak sesi üretecek biçimde tınlar.

Keman yapımı bir ağacın tomruğundan dilim dilim kesilen tahtalarla başlar. Tahtaların hem sağlam olması hem de çalgıya parlak bir ses verecek esneklikte olması gerekir. Gövdenin göğüs kapağı için daha çok çam yada ladin gibi yumuşak bir ağaç, arka kapak için ise akçaağaç gibi sert bir ağaç seçilir. Her iki kapak bir birine yapıştırılır ve bu kapakların lifleri düzgün bir şekilde kapak boyunca birbirlerine getirilmesi sağlanır ancak tek parçadan yapılmış sırt kapaklarına ve göğüs kapaklarına da rastlamak mümkündür. Göğüs ya da sırt kapağının biçimi bir kalıpla bu yapıştırılmış levha üstüne çok dikkatli bir biçimde çizilerek ince bir testereyle, son derece özenli bir biçimde kesilir. Tahta, önce mastarlı bir iskarpelayla gerektiği kadar yontulur.

Bundan sonra keman yapımcısı, planyayla iskarpela izlerini tasviye eder. En ince rende bir parmak tırnağı büyüklüğündedir. Olması gereken boyutlarda en hafif değişiklikler bile keman sesini değiştirebileceğinden, işçiliğin çok iyi ve ince olması gerekir. Levhanın ortası hafif kavisli, kenar bölümleri ise düzdür. Bundan sonra göğüs kapağının dış kenarına özel bir aletle çepeçevre dar bir kiriş açılır. Kenar ya da prufling adı verilen ince bir şerit bu kirişin içine oturtulur. Kenar geleneksel olarak esnek akçaağaç ve boyanmış armut ağacı katlarından yapılır. Dekoratif olmasının yanı sıra tahtanın çatlamasını da önlemeye yarar. Sonra iç yüzleri tesviye edilerek, göğüs kapağı ile arka kapak tamamlanır. Bu iş sona erdiği zaman göğüs kapağının, her yanı aynı olmak üzere yaklaşık 3 mm lik bir kalınlığı olur. Buna karşılık sırt, ortasında biraz daha kalındır.

Sap ve ucundaki salyangoz masif akçaağaçtan, ince testere ve iskarpelalarla oyulur. Abanoz ağacından yapılmış dört burgunun takılacağı delikler delinir. Kemana üç dört ayda en az bir düzine vernik katı vurulur. Abanoz ya da gül ağacından yapılmış perdelik sapın üst yüzeyine yapıştırılır.

Kemanın yanlarına yanlık adı verilir. Bunlar genellikle akçaağaç yada firavuninciri ağacı levhalarından yapılır. Bu levhalar önce içine birçok tahta takoz yerleştirilmiş olan bir kalıba alıştırılır. Takozlar, yanlıkları bir arada tutmaya ve bunları gövdeye tutturmaya yarar. Kızgın bir takozlara tutkallanır. Daha sonra kalıp yerlerine tutkallanmaya hazır duruma gelmiştir.

Göğüs kapağına ses delikleri açılır ve tahtadan yapılmış uzun bir bas çubuğu titreşimleri eşikten göğüs kapağı üstüne yaymak için kapağın iç yüzüne boylu boyunca tutkallanır. Arka kapak ve göğüs kapağı yanlıklara tutkallanır ve sap takılır. Bütün gövde verniklendikten sonra sözgelimi kemanın tuş bölümü gibi dıştan görünen donanımlar eklenir ve eşiğin altına titreşimleri göğüs kapağından sırt kapağına ileten can direği yerleştirilir. Son olarak ta teller takılır. Çenelir çenenin kemana destek olmasını sağlar. Keman yayı, yay çubuğunun burnu ile topuğu arasına gerilen at kılından oluşur. Vida döndürülünce topuk geri çekilerek kıllar gerilir. Tellere sürtünmeyi artırmak için kıllara yapışkan reçine sürülür.

Keman Yapımı İzmir : http://kemankursuizmir.com/izmirde-el-yapimi-keman/

 

İzmir’de keman yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki keman kurslarını arayıp destek alabilirsiniz

http://taskagitsanat.com/keman-kursu-izmi.html
http://kemandersiizmir.com/
http://www.erturgutsanatmerkezi.com/izmir-muzik-kursu/keman-dersi.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir