Keman Tarihçesi Nedir?

Keman, ağaçtan yapılan yaylı,perdesiz ve dört telli bir müzik aletidir. Görkem tınısıyla herkesi etkilemeyi başarabilmiş bu müzik aleti başlayacakların genel olarak ilk merak ettiği soru ‘’Keman Tarihçesi’’ konusudur. Eğer ki sizde kemana başlamayı düşünüyorsanız ya da keman ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız ‘’Keman Tarihçesi Nedir?’’ yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

Keman Kursu İzmir öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu makalemizin ilerleyen bölümlerinde kemanla ilgili merak ettiğiniz bir çok konu hakkında cevaplara ulaşabilirsiniz. Bu konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

– Kemanın Özellikleri
– Keman Hakkında Bilgi
– Keman Nedir Kısaca
– Keman Nasıl Çalınır?
– Kemanın Özellikleri Maddeler Halinde
– Kemanın bölümleri nedir, kısaca

Keman Tarihçesi Nedir?

Keman, violin olarak isimlendirilen keman ve benzeri yaylı çalgıların oluşturduğu grupta yer almaktadır. Kemanda ses çıkmasını sağlayan ilk gereç arşe adı verilen bir diğer adı da yay olan aparattır. Bu aparatın kıl barındıran bölümüne reçine adı verilen ağaç özünden elde edilen bir madde sürülmektedir. Keman, violin kelimesinin İtalyanca’dan Türkçe’ye aktarılmış halidir ve kemanın ilk keşfine İtalya’da rastlanmaktadır.

Kemanın yaklaşık uzunluğu altmış santimdir, fakat çeşitli yaş gruplarına uygun kemanlarda bulunmaktadır. Doğal olarak bu kemanların boyutları keman türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Eğer ki sizde kendinize uygun keman boyutunun hangisi olduğunu merak ediyorsanız, kemanın en uç bölgesinin sol elinizle kavrayıp kavrayamadığınıza dikkat ediniz. Eğer ki sol kolunuz rahatça o bölgeye yetişebiliyorsa, tam denklilik söz konusu ile elinizde bulunan keman sizin yapınıza uygun boyutta demektir.

Kemanda yazılmış besteler, eserler, etütler istisnai durumlar dışında sol anahtarı üzerine yazılmaktadır. Bunun sebebi ise kemanın orta oktav ve orta oktavdan ince sesleri ifadelendiren bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Sol anahtarının çizildiği başlangıç yeri o çizgiye sol adını vermektedir, zaten dikkat edildiğinde enstrümanların notalarının sol anahtarı üzerine yazıldığı görülmektedir.

Keman ve keman ailesi neredeyse her orkestrada vazgeçilmez enstrüman olarak görülmekte ve sık sık bu çalgıların melodileri kullanılmaktadır. Keman ailesi genellikle orkestralarda 1. Keman, 2. Keman, viyola, çello, kontrabas olarak yer almaktadır. Zaten tüm violin ailesinin orkestrada sık kullanılmasından kemanın ve ailesinin müzik üzerindeki önemi rahatça görülebilmektedir.

Son olarak gelelim herkesin merak ettiği keman öğrenim süresine; keman öğreniminde standart bir süre mevcut değildir. Bunun sebebi de herkesin aynı öğretim metodunu kullanmamasından ve herkesin algılamasının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak istatistiksel verilere bakıldığın ortalama olarak kemanda standart bir çalışma ile 16 hafta gibi bir süre için de birkaç parça çalınabilmekte ve ileri düzey etüt, parça ve bestelerin seslendirilmesine geçiş yapılmaktadır. Keman kursu İzmir olarak bizim sizlere tavsiyemiz vakit bulduğunuz her anı kemanınızla değerlendirmeniz ve çalışmalarınıza ara vermeden devam etmenizdir. Makalemizin sonuna geldik, makalemizi okuduğunuz için teşekkürler.