Keman Öğrenmenin Püf Noktaları

Keman kursu İzmir sizlerle bu yazısında kısa sürede keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir, kısa sürede daha iyi keman nasıl çalınabilir ve keman öğrenme süresini azaltmak için ne yapılması gerekli sorularının cevaplarını veriyor !

Disiplinli bir çalışma ve yeterli zamanı ayırma sonucunda siz de rahatlıkla keman çalabilirsiniz. Bu süreç içinde hata yapmaktan korkmayın ve çekinmeyin. Yaptığınız hatalardan ders çıkarın ve bunları sürekli aklınızda bulundurun. Yavaş çalmaya özen gösterin ve asla denemekten çekinmeyin !

Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir ?

Yay Çalışmaları

  • Keman çalmanın en önemli aşamalarından biri de kemanda yay çekme hareketlerinin doğru bir şekilde yapılmasıdır.. Kemana yeni başlamış ya da bir süredir çalıyor olun kemanda yay tekniklerini sürekli geliştirmeniz gerekmektedir.
  • Bunun için her teli öncelikle alt yay, üst yay ve bütün yay olarak çekerek çalışmalısınız. Daha sonrasında ise bağlı olarak çalmalı ve her keman çalışmanız öncesi ve sonrasında bunu tekrarlamalısınız.
  • Yay çalışmalarını metronom ile yapın. Metronom ile çalışmak sizi aynı zamanda bir parçayı çalarken ritmi kaçırmadan çalmanız konusunda da destekler. Unutmayın ki metronom ile çalışmak sizi çok daha hızlı ilerletecektir. Metronom ile çalışmanız sizi normal olarak keman çalışan birine göre en az 2 kat hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Gam Çalışmaları

  • Parmaklarınızı keman klavyesi üzerinde kullanmak için acele etmeyin. Yay tekniğinizi oturttuktan sonra basit parçalar çalarak parmaklarınızı ısındırabilir daha sonrasında ise kemanda gam çalışması yapabilirsiniz.
  • Bir sonraki aşama parmak pozisyonları ve kemanda pozisyon geçişleri. Parmaklarınızı keman klavyesi üzerinde rahatça rahat hareket ettirebilmeniz için doğru tutuş pozisyonu kullanmalısınız. Doğru tutulan bir keman üzerinde parmaklarınızı maksimum seviyede açabileceğinizi fark edeceksiniz.Bunu yaparken aynı zamanda notaları doğru bastığınızdan emin olun.

Doğru Notayı Elde Etmek

  • Evde çalışma yaparken doğru sesleri bulmanız önemlidir. Evinizde dijital piyanonuz varsa sesleri kayıt ederek çalabilir ya da kemanın sap kısmına tutturulan dijital akort aletlerinden kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kemanın en zor yanı doğru sesleri bulmaktır bu nedenle olabildiğince bu sesleri doğru basmaya çalışın.
  • Keman kursu İzmir eğitiminden sonra kesinlikle günü gününe çalışın. Enstrüman çalanlar iyi bilirler ki eğer siz enstrümanınıza bir adım atarsanız o size en az üç adım atacaktır ancak tersi bir durum da bulunmaktadır. Uzun bir süre çalışarak geldiğiniz seviye sonucunda bir süre dahi keman çalmayı bırakırsanız enstrümanınızın size küseceğini unutmayın.
  • Sadece parça çalışmayın, notalara bağlı kalmayın ! Duyduğunuz melodileri kemanda elde etmeye çalışın. Doğaçlama çalışmak sizi kemanda ilerleten en önemli çalışma tiplerinden biridir.
  • Gam çalışmalarını aksatmayın. Temel olarak minör ve majör gam yürüyüşleri keman üzerinde nasıl yapılıyor öğrenin.
  • Gam çalışmalarından sonra kesinlikle doğaçlama yapmayı deneyin ! Sizi kemanda en çok geliştirecek çalışmalardan biri de bu olacaktır.

İzmir keman kursu dersleri hakkında daha detaylı bilgi almak, keman konusunda kendinizi geliştirmek için sitemize bağlantıya tıklayarak sitemize gidebilir ve bilgilendirici blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.