Keman Nasıl Akort Edilir?

* Keman akort etmek için öncelikle keman tellerinin isimleri öğrenilmelidir. Keman tellerinin kalından inceye, soldan sağa sıralanışı ‘’ sol, re, la, mi ‘’ şeklindedir. Bunlar uluslararası harf dizgesinde ‘’ g, d, a, e ‘’ olarak ifade edilirler.

* Akort edilmek istenilen tellerin sesleri başka bir enstrümandan sağlanır ya da tüner yardımıyla bir araçtan elde edilir. Buna bağlı olarak ses olması istenilenden pes(kalın) çıkıyorsa burgular sıkılır, ses olması gerekenden ince çıkıyorsa da burgular gevşetilir.

* Ses aldığımız yerdeki ses ile kemanımızın sesi birbiriyle uyuşuyorsa istenilen telin akordu yapılmış demektir. Böyle geri kalan teller sırasıyla akort edilebilir.

* Kulaklardan sıkma ya da gevşetme işlemiyle birlikte akordun tamamlanmasının ardından akort edilen sesler arşe yardımıyla tekrar kontrol edilmelidir. Eğer ki istenilen harfe ulaşılmış, ancak çok ufak tizlik veya peslik durumu mevcutsa bu durumdan akorda fixlerden devam edilmelidir.

Fiksler bilindiği üzere ince ayar yapmak için kullanılmaktadır. Yani eğer sesimi olması gerekenden ince(tiz) ise fiksleri saat yönünün tersine çevirerek gevşetmemiz, eğer olması gerekenden pes(kalın) ise de saat yönünde çevirip sıkmamız gerekmektedir. Bu sayede tellerde koma seslerde temizlenmiş ve akort sağlıklı bir şekilde yapılmış olur.

* Biz kaynak ses olarak başka bir enstrümanı seçmenizdense akort yapımına yardımcı olan ‘’tuner’’ adı verilen cihazları tercih etmenizi öneriyoruz. Bu cihazlarda kulaktan akort etmenize gerek kalmadan cihazın sizi kalınlık veya incelikle ilgili yönlendirmelerini izleyebilirsiniz.

Keman kursu İzmir sizleri kemanın büyülü dünyasına davet ediyor !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir