Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Bugün sizlere keman kursu İzmir temsilcisi olarak Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar konusunda detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar konusu hakkında gerçekten çok uzun süreli tecrübelerimizden ve araştırma süreçlerimizden yararlandığımızın garantisini sizlere sunabilirim. Eğer Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar konusu hakkında bilgilendirme sağlamak istiyorsanız gerçekten çok doğru bir siteye geldiniz. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Keman-Çalmayı-Öğrenirken-Yapılan-Yanlışlar-Nelerdir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?
Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve araştırmalarımız doğrultusunda detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Keman çalmayı öğrenirken, gerek çılgınca hevesler gerek ise disiplinsizlik nedeni ile çok fazla hata yapılmaktadır. Biz, sizlere bu hataları açıklayarak, eğer yapıyorsanız düzeltmenize, eğer yapmıyorsanız, hiç yapmamanız adına gösteriyoruz. Eğer bu hataları yaparak keman çalmayı öğrenirseniz, daima hatalı bir müzisyen olarak kalırsınız, ta ki bu tarz bir yazı okuyup bu hataları yaptığınızı öğrenene kadar. Bir şeyi yapabilmek kadar, nasıl yapılmayacağını da öğrenmek önemlidir. Dilerseniz şimdi bu hataları madde madde yazalım:

  • Keman çalarken yanlış tutuş pozisyonu kullanmak. Bu hatayı yapmak size hem fizyolojik olarak rahatsızlıklar suna (boyun, kol, omuz ağrısı vs.) hem de keman gelişiminizi engeller. Dolayısı ile kemanı tutuş ve çalarken oturuş pozisyonunuza dikkat ederek çalın.
  • Nota bilmeden çalmak. Nota bilmeden tabi ki de çalabilirsiniz fakat ileride profesyonel olarak keman çalmak istediğiniz takdirde nota bilmeniz mutlaka istenecektir. O yüzden şimdiden notaları öğrenseniz hiç de fena olmaz.
  • En pahalı kemanı satın almaya çalışmak. Bu yapılan en büyük yanlıştır. Sizin için en uygun keman, en pahalı keman değil, sizi en rahat hissettiren kemandır. En pahalı keman, sizi hiç bir şekilde profesyonel bir kemanist yapmaz. Dolayısı ile kendinizi aldatmayın, en pahalı kemanı satın almayın, sizin için en rahat ve en uygun fiyatlı kemanı satın almanız gerekmektedir. Kendinizi hazırlamanız, araştırmanız, geliştirmeniz için en uygun kemanı satın almalısınız. En pahalı kemanı satın almanız, sadece maddi açıdan sizi zorlar ve satmaya kalktığınızda sizi zor durumda bırakır. Dolayısı ile iyi bir araştırma ile kendinize en uygun kemanı bulmalı, bu kemanı denemeli ve ona göre satın almalısınız. Tabi ki de güzel bir keman satın almalısınız fakat bu kemanın illa pahalı olmasına gerek yoktur. Bilinen markalar arasından en uygun modeli seçip, o kemanı denemeli ve iyice karar verip, sizin için en uygun kemanı satın almanız gerekmektedir.
  • Keman öğrenirken hızlıca çalmaya çalışmak. Ne öğrenmek istediğinize göre değişkenlik göstermeyen bu durum, her kemanistin yaptığı yanlışlardır. İzlenilen videoların ya da dinlenilen sanatçıların gazına gelip “Ben de böyle çalarım” dedikten sonra her şeyi hızlıca çalmaya ve öğrenmeye çalışan kemanistler, hiç bir şeyi öğrenemezler hatta eğitimlerinin gerilemelerine sebebiyet verirler. Hızlıca öğrenmek, çoğu zaman yanlış öğrenmek demektir. Yavaş çalmayı öğrenmek, kas hafızasının melodilere ve parçaya alışması açısından çok önemli bir durumdur. Yavaş öğrenip, zamanla hızlandırmak en doğrusu iken, çoğu kemanist hızlıca öğrenmeye çalışıp, hiç bir şey öğrenmeyerek günü kapatırlar.
  • Hızlı ve yavaş öğrenme demişken, metronom kullanma konusuna gelelim isterseniz. Metronom kullanmadan çalışan kemanistler, en büyük hatayı yapan kemanistlerdir. Metronom, bir müzisyenin temel taşıdır. Eğer metronom kullanmadan keman çalışırsanız, ne ritim ne de tempo öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda başkaları ile çalabilmeniz için gerekli olan eşlik yetisini de kazanamazsınız çünkü sıradan bir ritim aleti ile bile çalışmamışsınız. Aynı zamanda yavaştan hızlıya doğru öğrenebilmek için en etkili aletlerden biri olan metronomu kullanmamak, keman öğrenme sürenizi yavaşlatarak, diğer kemanistlere nazaran geride kalmanıza sebebiyet verecek bir durumdur.

Bugün sizlere keman kursu İzmir temsilcisi olarak Keman Çalmayı Öğrenirken Yapılan Yanlışlar konusunda uzun yıllardır kazanmış olduğumuz tecrübelerimiz ve uzun süreli devam ettirdiğimiz araştırmalarımız doğrultusunda bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.