Keman boyutları nelerdir ?

 

Yaylı ailesinin en minik üyesi olan kemanı kısaca bir tanıyalım önce.Bu yaylı ailemizin minik üyesi 17. Yüz yılda gelişimi için büyük aşama kaydetmiş ve şuan ki formunu almıştır . Bilinen en eski keman yapımcılarından olan ilk imzalı ve tarihli keman, Gasparo Da Salotarafından, XVI. Yüzyılın ilk yarısı, 1536’dan önce İtalya’nınBrescia kentinde yapılmıştır. Keman için genellikle daha fazla kullanılan malzemeler, arka yüz için kelebek ağacı, ön yüz için ladin ağacıdır.
Kemanın gövdesinde genel olarak bu ağaçlarkullanılırken, çok daha sert ve yıpranması bir o kadar güç olan abanoz ağacı, keman tellerinin akordunu yapmakta kullandığımız mandallarda yani bir diğer adını verdiğimiz genellikle siyah olan Kulak burgularında ve tuşedekullanılır. Tam , yarım ve çeyrek boy diye üç boya ayrıldığı bilinse de

1/8, 1/ 4, 1/ 2 , 3/ 4 ve 4/4 şeklinde beş boya ayrılır. Çalacak kişinin yaşına ve vücut yapısına göre (kol uzunluğu, el yapısı vs.) boy tercih edilir. 4/4’lük keman boyu dışındaki boylar ise keman enstrümanının daha minik öğrencilere uyarlanmış halleridir. Asıl boyutu olan 4/4’lük kemandır, bu yüzden “Tam Keman” da denmektedir. Keman boyutları her yaş için standart değildir. Nedeni ise her bireyin gelişim hızı, el, boy, parmak uzunlukları gibi fiziksel özellik farklarından kaynaklanır. Dolayısı ile kemana yeni başlayacaklar en doğru boyutu bulabilmek için her boyu deneyip kendine en rahat, doğru ve uygun olana karar vermesi gerekir.

keman kursu İzmir // İzmir keman kursu